Super User

Super User

Super User

Wednesday, 24 August 2016 13:48

YENER EVİ

Bodrum yarımadasında gözlenen yapılarda, araziye açılan ve giriş olarak da kullanılan teras, iki ocaklı uzun oda, ara kat, kalın duvar ve süslü baca karakteri, geleneksel müskebi (ortakent) evlerinde de görülür. Yapılara uzun kenarlarının ortasına yakın bir yerden girilir.Yapının tasarım dilini oluştururken bu kalıp esas alınmıştır. İki dikdörtgen prizmadan oluşturulan yapıya orta noktasından girilmiş ve ara kat oluşturulmuştur. Süslü baca karakteri modernize edilmiştir. Formu tanımlayan esas unsur , yörenin dikkate değer yapı formu olan sarnıçların modern bir yorumundan oluşturulmuştur.


YENER HOUSE

In Bodrum peninsula , traditional Müskebi/Ortakent houses  have a terrace (which is  entrance(in the middle of long side) and also open to the garden area) , a long room with 2 stoves, mezzanine floor , thick walls and decorative chimney. All these are the main characteristics of Müskebi/Ortakent houses.

Within the framework of this layout, while we were developing the design process in this building , entrance  takes as an main idea.

Which  is in the middle of two rectangular  prism  and  it also provides a  mezzanine floor.

Traditional decorative chimney modernized.

The main component of the building is coming from the remarkable form of traditional water storage tank in the Bodrum peninsula.

Wednesday, 24 August 2016 13:41

Sahiller için modüler büfe tasarımı

Turizm potansiyeli yüksek yörelerde, plaj alanlarında yeme, içme, dinlenme, wc, duş gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği bir alan oluşturmak amacı tasarımın esasını oluşturmuştur.Doğaya ve çevreye en az müdahalenin yapılabileceği, mümkün olduğu kadar zemine az basan çevresiyle barışık, gerektiğinde hızla sökülen pratik bir yapı fikri ön plana çıkmıştır. Bu yaklaşımla yapı modüler bir sistemle kurulmuştur. Kolay nakledilmesi, kurulup sökülmesi yapım sistemine yansıtılmıştır. Malzeme olarak ahşap seçilmiş, plaj alanlarında en doğal görüntüyü vereceği düşünülmüştür.


Modular refresment stand for beaches:
It is designed for places where have tourism potential . It is developed for an area on the beach which has obtained for food, rest, shower and w.c.
The idea comes with in practical modular structure which is consistent in environment.
In the design process we take care for natural environment and not to interfere and not to cover the ground .
It is an modular design which can be take into the pieces when it needs and move to another place .
Wood is used as an main material .This modular wooden refreshment stand has natural view which is compatible for beach and its environment.

Friday, 01 August 2014 13:47

YENİLENME

Hepimiz yaşadığımız çevreyi gözlemler ve kendimizce farkındalıklar oluştururuz. Bodrumun merkez alanında zaman içinde ciddi aksaklıklar oluştuğunu hepimiz görmekteyiz. Standartlarının bozulduğu hissi hepimizde hakim bir duygu halini almaktadır. Bu da standartların altında bulunma halini getirir. Bundan kastım genellikle Bodrum merkezinde görmek istediğimiz kaliteyi gözümüzün aramasıdır. Bu tip çekim gücü yüksek kent merkezlerinde standartlar düşmeye başlarsa artarak devam eder ve netice gerilemeye hatta köhneleşmeye gider. İşte bu noktada farkında olupta umursamazlık duygusuna kapılmadan gerekli disiplinlerin tedbirleri alması gerekir.

Monday, 22 August 2016 13:43

ÇEVREYİ ANLAMAK

Çevre insan ilişkisi günümüzün vazgeçilmezidir. Sosyal bir varlık olarak tanımlanan insanın yarattığı çevre, yani toplum, varlığının aracı olmuştur. Bunun fiziki ortamı da kentlerdir. Kentler bir ilişkiler düzenidir. Bu ilişkiler düzeni sürekli değişim geçirmekte ve kişilerin sosyal ve ekonomik yaşam beklentilerine göre farklılaşmaktadır. Beraberinde biçimlenen fiziki çevreye göre de sosyal yaşam ve tabii ki yaşam kalitesi ona göre oluşmaktadır.

Saturday, 06 August 2016 11:08

YALIKAVAK MARİNA

KIYI VE KENT İLİŞKİSİNDE MARİNALAR YARATTIKLARI KÜLTÜREL SOSYAL VE EKONOMİK POTANSİYEL NEDENİYLE MİMARİNİN ÖNEMLI TASARIM ALANLARINDAN BİRİDİR.

 DENİZ KARA İLİŞKİSİNDE OLDUĞU KADAR KARADAN DENİZE GEÇİŞTE DE ÖNEMLI TESİSLER BARINDIRAN MARİNALAR,  KENTİN KIYI BANDINDA KAMUSAL ALANLAR  OLARAK KULLANILMAYA OLANAK VERECEK ŞEKİLDE PLANLANMALIDIR.

YALIKAVAK MARİNA, KULLANIMA AÇILDIĞINDAN GÜNÜMÜZE KADAR GEÇEN SÜRE İÇERİSİNDE, KENT İLE BÜTÜNLEŞMEK VE ONUN BİR PARÇASI OLMAK KONUSUNDA DİRENÇ GÖSTERMEKTEDİR. TASARIM KURGUSU, BU OLGUYU DESTEKLEMEKTEDİR. OYSA, KENTİN KIYI BOYUNCA OLDUKÇA UZUN BİR YÜRÜYÜŞ BANDI OLMASINA RAĞMEN, MEVCUT MARİNA BU AKSA BİR SET ÇEKIP ONU DIŞLAMAKTA VE BÜNYESİNE ALMAMAKTADIR. KENTİN MERKEZİNDE OLUPTA, KENTE KÜSEN BİR YAPIDA OLUŞAN MARİNA HİÇ BİR KAMUSAL ALAN YARATMAMAKTA VE KENDİNİ YANLIZLAŞTIRMAKTADIR.

BU NEDENLE, ÖNCELIKLI OLARAK MERKEZİN YAYA AKSLARININ MARİNA İLE BULUŞTURULMASI  AMACIYLA, MERKEZE YAKIN  AKS ÜZERINDE KAMUSAL ALANLAR ÖNERILMISTIR. ÇARSI GRUBU VE SOSYAL AKTİVİTELER MEVCUT ÇEKEK YERİNİN OLDUĞU ALANDA ÖNERILEREK,  KIYI BOYUNCA DEVAM EDEN YAYA AKSI MARİNANIN İÇERİSİNE ALINMIŞTIR.  BU KENTLİNİN MARİNA İLE KAYNAŞMASINI SAĞLAYACAK VE TİCARİ CANLANMA GETİRECEK BİR TASARIM YAKLAŞIMIDIR.

MEVCUT GÜMRÜK ALANI OLDUĞU YERİN AKSİNE DAHA MERKEZE YAKIN BİR BÖLGEYE ALINARAK KENT MERKEZİNE YAKINLAŞTIRILMIŞTIR. GELECEKTE BU ALANDA DAHA BÜYÜK YOLCU GEMİLERİNE OLANAK SAĞLAYACAĞI VE MERKEZ ALAN TİCARETİNE KATKISI DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.

İŞLETME MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK AMACIYLA TÜM TESİS RÜZGAR ENERJİ İLE DONATILARAK ELDE EDİLEN ELEKTRİK ENERJİSİ İLE ÇARSI GRUBUNDA SICAK YAZ GÜNLERİNDE SERİNLETİCİ PERVANELER PLANLANMIŞTIR.

YALIKAVAK BÖLGESİNİN, BİLHASSA KIŞ AYLARINDA AŞIRI RÜZGARLI OLMASI NEDENİYLE, ASMA GERME SİSTEMLERDEN KAÇINILMIŞ ONUN YERİNE DAHA STATİK, DELİKLİ KANOPİ SİSTEMLERİ ÜST ÖRTÜ OLARAK TERCİH EDİLMİŞTİR.

MEVCUT ANFİ-TİYATRO OLDUĞU ALANDA KORUNMUŞ, SADECE ÇEVRESI TEKRAR DÜZENLENMİŞTİR.

ÇEKEK YERİ MEVCUT ALANDAN ALINARAK, KENTE GÖRE DAHA PASİF BİR NOKTAYA ALINMIŞTIR.

MEVCUT ADA ŞUAN KULLANILMAMAKTADIR. BU ALANDA  KAMUYA AÇIK OTEL RESTAURANT, DISCO V.B KAMUSAL ALANLAR ÖNERILMISTIR. BU ALANA DENİZDEN DE GELECEKLERİ DÜŞÜNEREK ÖNÜNDE BİR YANAŞMA ALANI ÖNERILMISTIR.

YALIKAVAK MERKEZ ALANDA VE MEVCUT MARİNADA YETERLİ OTOPARK BULUNMAMAKTADIR. BU SORUN YAZ  AYLARINDA  EN ÜST SEVİYELERE ULAŞMAKTADIR. BU NEDENLE HEM KENT MERKEZİNE HEMDE MARİNAYA HİZMET EDECEK OTOPARK ALANLARI ÖNERILMISTIR.

 

Bodrum'da Kurban Bayramı'nın ilk günü, dünkü sağanak yağmur sonrası oluşan sel kabusunun izleri silinmeye çalışılıyor. Hummalı bir temizliğin yapıldığı kentte hasarın büyük olduğu kaydedildi. Kentte zarar gören yerlerde inceleme yapan TMOBB Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Hamdi Erdoğan, felaketi kader olmaktan çıkarmak için acil olarak dereler için ıslah projelerinin hazırlanması gerektiğini söyledi.

Monday, 31 August 2015 08:01

Ole Olesen Evi

Thursday, 28 July 2016 06:45

Nimet Evi

Bu yapıya, bodrumun karakteristik özelliği olan, araziye açılan teraslar, ocaklı uzun oda, ara kat, süslü baca gibi tüm unsurlar yansıtılmıştır. Yapının gücü, mimarisi ile insanı kuşatan, formların farklılaşması ile çeşitlilik üreterek yarattığı tarzda yatar. Yani Akdenizli olmak gibi, bir ülkenin ötesinde bir iç denizin çevresinde yaşayan tüm insanların o deniz gibi rengarenk, kah huzurlu, kah deli dolu olması gibi. Bir ülkeye değil, bir denize kendini ait hissetmek gibi. Bu yüzden bu yapı, tüm bunların yanında gücünü akdeniz mimarisindeki gibi dik yamaçların teraslanmasından almaktadır. Teraslar, yapı ile bütünleşirken yatay doğrultuda eşit aralıklarla ve dikine doğrultuda eşit yükseklikte yamaç yönünde yükselir. Tüm bunlar, terasların bir yapı olarak algılanmasını sağlar. Ve ana yapı ile bütünleştirir.


NİMET HOUSE
In this building has the main characteristics of the traditional Bodrum house design.(open terraces,mezzanine floor,decorative chimney,long room with stove).
In this type of design different kind of forms creates variety and creates form. It seems like mediterranean culture that people living arraound like an inlandsea where people belongs to colorfull mediterranean architecture
This building gains its power from terraces like mediterranean hillside architecture.
Terraces connects with the main building with Vertical and horizontal integration and all of these perceive as an individual building.

Friday, 22 July 2016 10:44

Basında Hamdi Erdoğan

Friday, 22 July 2016 10:26

NTV Röportaj

Seçim Nabzı Programı Muğla Özel Yayını

Page 1 of 3
Header Style
Menu Style
Color :