Nimet Evi

Bu yapıya, bodrumun karakteristik özelliği olan, araziye açılan teraslar, ocaklı uzun oda, ara kat, süslü baca gibi tüm unsurlar yansıtılmıştır. Yapının gücü, mimarisi ile insanı kuşatan, formların farklılaşması ile çeşitlilik üreterek yarattığı tarzda yatar. Yani Akdenizli olmak gibi, bir ülkenin ötesinde bir iç denizin çevresinde yaşayan tüm insanların o deniz gibi rengarenk, kah huzurlu, kah deli dolu olması gibi. Bir ülkeye değil, bir denize kendini ait hissetmek gibi. Bu yüzden bu yapı, tüm bunların yanında gücünü akdeniz mimarisindeki gibi dik yamaçların teraslanmasından almaktadır. Teraslar, yapı ile bütünleşirken yatay doğrultuda eşit aralıklarla ve dikine doğrultuda eşit yükseklikte yamaç yönünde yükselir. Tüm bunlar, terasların bir yapı olarak algılanmasını sağlar. Ve ana yapı ile bütünleştirir.


NİMET HOUSE
In this building has the main characteristics of the traditional Bodrum house design.(open terraces,mezzanine floor,decorative chimney,long room with stove).
In this type of design different kind of forms creates variety and creates form. It seems like mediterranean culture that people living arraound like an inlandsea where people belongs to colorfull mediterranean architecture
This building gains its power from terraces like mediterranean hillside architecture.
Terraces connects with the main building with Vertical and horizontal integration and all of these perceive as an individual building.