PALMARINA PERSONEL LOJMAN BLOKLARI


Bodrum da gelişmekte olan turizm, beraberinde destek yatırımlarını da gerektirmektedir. Artan personel ihtiyacı sonucu, mevsimlik işgücü yerine kalıcı ve profesyonel işgücü oluşturmak için istihdam zorunlu hale gelmektedir. Bu konu, Bodrum daki işletmelerin önemli bir konusu haline gelmiştir. Çalışan personelin verimliliğini arttırılması barınma ve ulaşım sorunlarının çözümü ile başlamaktadır.
Personel lojmanı olarak inşa edilecek bu yapı, Bodrum un oluşmuş olan mimari karakterine ve imar koşullarına uyumu ararken çevresi ile barışık bir mekan yaratması tasarımın ön koşulu olmuştur. Yağmur sularını toplayan sıcak suyunu güneşten elde eden, kendi hafriyatında çıkan taş ile cephesini oluşturan yani kendi doğasıyla barışık bir yapı oluşturulmuştur.
Yapılaşma koşullarının düşük tutulması ve programın yüklü olması nedeniyle yatakhaneler bölümü ranzalı bir sistem ile planlanırken yöneticiler kısmı apart otel tarzında tasarlanmıştır. Personelin sosyal yaşamı ve dinlenme ihtiyaçları için kafeterya ve havuz kısımlarının yanında fitness gibi aktivite alanları oluşturulmuştur.


HOUSİNG FOR PALMARİNA STAFF

For the developing tourism in Bodrum there is a need for supporting investments. There is increasing need for staff, for seasonal and professional work and with this there is a need for their housing. At first transportation and living points has to be solved for a efficient working staff.
Staff housing has to be appropriate to Bodrum’s characteristic architecture and environment. Collecting rain-water, using solar-energy for warm water and using its own ground material coming out at its construction, are appropriate solutions.
For a economic result sleeping parts are solved with bunk be